trening w domu
Slider, Zdrowie

Jak zrobić trening w domu, by schudnąć?

Jeść mniej, ćwiczyć więcej, unikać stresu – proste? No nie do końca, ponieważ wymaga od nas regularności. A w natłoku zajęć i wszelkiego rodzaju „rozpraszaczy” bycie systematycznym to nie lada wyzwanie. Jak się zatem do tego przekonać? Jak wykonać trening w domu? O tym w moim wpisie – zapraszam do lektury!

Trening w domu – dlaczego należy to robić?

Trening w domu jest jak najbardziej możliwy, a nawet stanowi podstawę utrzymania nas w zdrowiu. Czasem wiemy, że musimy coś robić, jednak nie jesteśmy do końca świadomi celu. Brak świadomości na temat ruchu jako podstawowego czynnika zachowującego nasz organizm w zdrowiu sprawia, że często odpuszczamy. Należy zatem wiedzieć, że regularna aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia w domu, przyczyniają się m.in. do:

nieodkładania się nadwyżki energetycznej w postaci glikogenu i tkanki tłuszczowej. Dzięki ruchowi możemy w harmonijny sposób reagować na nadmiar spożytych kalorii, choć ruch jest podstawą nawet wtedy, gdy nie jemy zbyt dużo. Osoby z nadwagą żyją o wiele krócej, dlatego ruch znacznie wydłuża nam życie.

wzmocnienia serca, co przekłada się na funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Za sprawą regularnego ruchu tętno spoczynkowe jest znacznie niższe, a my mamy więcej siły. Zdrowy układ krwionośny to także niezaleganie w naczyniach blaszek miażdżycowych przyczyniających się do zawałów i zatorów.

poprawy wad postawy – aktywność fizyczna nierzadko wymaga od nas prawidłowego ustawienia kręgosłupa. Niwelujemy dzięki temu bóle kręgosłupa i mięśni go okalających, wzmacniamy mięśnie szkieletowe i „prostujemy” naszą sylwetkę.

poprawy samopoczucia – organizm w ruchu jest stymulowany do prawidłowego wydzielania hormonów, w tym serotoniny i dopaminy. Związki te nie tylko pomagają w uniknięciu stanów depresyjnych i lękowych, ale także odwodzą nas od podjadania i pocieszania jedzeniem. Wbrew pozorom przyjmowanie pokarmów z przyjemności nie dotyczy wyłącznie osób z zaburzeniami odżywiania, a większości z nas. Na szczęście zdrowa aktywność fizyczna może nas przed tym uchronić.

Plan treningowy w domu – jak się do niego przekonać?

Plan treningowy w domu musi być dostosowany do naszych możliwości i motywacji. O ile zapisanie się na siłownie i płacenie za karnet może nas w jakiś sposób zmotywować do regularnego wysiłku, o tyle do aktywności fizycznej w domu zazwyczaj się zmuszamy. Najczęściej robimy wszystko, by tego nie robić – wolimy zalec na kanapie przed telewizorem. Możemy jednak spróbować wdrożyć kilka prostych zasad, by trening w domu nie kojarzył się nam negatywnie.

Znajdź ulubioną prowadzącą na popularnym serwisie video – celowo napisaliśmy prowadzącą, ponieważ najczęściej to fitnesswoman nagrywają swoje zestawy do ćwiczeń w domu, motywując do pracy inne kobiety, ale nie tylko. Są one przeznaczone do ćwiczenia głównie w domu, ponieważ najczęściej nie wymagają używania specjalistycznego sprzętu fitness. Mimo wszystko także mężczyźni mogą się nimi zainteresować, ponieważ aktywność fizyczna z własnym ciężarem ciała także daje rewelacyjne rezultaty. Zawsze jest to lepsze rozwiązanie niż kolejny, bierny wieczór na kanapie.

Bierz udział w wyzwaniach – samodzielnie ćwiczenia w domu nie sprzyjają motywacji. Jednak, jeśli zapiszemy się i zdeklarujemy na regularne treningi bądź będziemy je wykonywać zgodnie z czasem dodawania filmików na serwis video, możemy oczekiwać sukcesu. „30 dni do lata”, „Płaski brzuch w 3 miesiące” – brzmią banalnie, ale mają moc i sprawiają, że mamy szansę „wkręcić” się w aktywność w domu. Możesz też umówić się na taki ruch z koleżanką lub siostrą, mamą, kuzynką.

Wpisz codzienny trening w domu do listy swoich obowiązków. Tak jak na sprzątanie, gotowanie i czytanie znajdź godzinę na ćwiczenia. Nie muszą to być codziennie katorżnicze treningi siłowe lub cardio, ale np. pilates przepleciony z treningiem funkcjonalnym. Warto do takich ćwiczeń dodawać spacery poza domem, by dotlenić organizm. Zaznaczaj w kalendarzu odbyte treningi – po kilku dniach zobaczysz, że jesteś już po kilku godzinach porządnego wysiłku.

Nagradzaj się za każdy trening – ale uwaga! Nie jedzeniem! Może to być odłożona jedno, dwu lub pięciozłotówka, do słoika, która po miesiącu zamieni się w pokaźną kwotę. W sam raz na nową bluzkę lub masaż w spa.

Kup sobie nowe ubrania do ćwiczeń, a także wygodną matę i bidon. To wszystko sprawi, że z jeszcze większą chęcią zabierzesz się za ćwiczenia. Chcąc je przetestować, nie będziesz zastanawiać się nad tym, że trening wymaga od Ciebie wysiłku. Wtedy skupisz się na innych, przyjemniejszych aspektach.

Jak widać, aktywność fizyczna w domu wcale nie musi być okupiona łzami. Stosowana regularnie znacznie przyczyni się do pozbycia się nadwyżki energetycznej, a co za tym idzie, do zmniejszenia masy tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *